Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
project:esp8266_adc_grafana [2019/07/03 13:29]
cyberian [Deep sleep mód]
project:esp8266_adc_grafana [2019/07/03 14:13]
cyberian [Úvod]
Line 8: Line 8:
 ===== Úvod ===== ===== Úvod =====
 Vzhledem k netušené náročnosti to trochu potrvá, dokud to nebude dostatečně "​kyber"​. Nicméně tvrdě na tom dělám ;-) Vzhledem k netušené náročnosti to trochu potrvá, dokud to nebude dostatečně "​kyber"​. Nicméně tvrdě na tom dělám ;-)
 +Edit: Už je to dostatečně "​kyber"​. Celý projekt je hotový a odladěný.
  
 Mým cílem je data vizualizovat a mít je na dosah v případě potřeby, bez nutnosti chodit k zařízení. Mým cílem je data vizualizovat a mít je na dosah v případě potřeby, bez nutnosti chodit k zařízení.
Line 58: Line 59:
   * Dále je problém na některých deskách s probuzením Wifi po deepsleep modu a proto je v kódu force příkaz, který si to preventivně vynucuje.   * Dále je problém na některých deskách s probuzením Wifi po deepsleep modu a proto je v kódu force příkaz, který si to preventivně vynucuje.
   * Další problém je, že nemusíte stihnout odeslat data, což se v mém případě stalo. Čekal jsem, že se to bude dít jen u instantního deep sleep módu, ale děje se to i u toho klasického. Hledal jsem řešení asi týden, nakonec to vyřešil kód těsně před sleepem, který data čte, dokud to jde.   * Další problém je, že nemusíte stihnout odeslat data, což se v mém případě stalo. Čekal jsem, že se to bude dít jen u instantního deep sleep módu, ale děje se to i u toho klasického. Hledal jsem řešení asi týden, nakonec to vyřešil kód těsně před sleepem, který data čte, dokud to jde.
 +  * Procesor se po tomto druhu spánku neprobouzí,​ ale restartuje. Přijdete tedy o hodnoty všech proměnných,​ pokud si je neuložíte někam externě do EEPROM, nebo interně, ale opět počítejte s tím, že opotřebováváte EEPROM. Do budoucna se chystám využit RTC hodiny, které mají 32K paměti :)
  
  
Line 288: Line 290:
  
 ===== Node-red editor ===== ===== Node-red editor =====
-{{ :​project:​node-red.jpg?​400 |}}+{{:​project:​node-red.jpg?​400|}}{{:​project:​node-red_editor.jpg?​400|}} 
 Takto by se vám měl po přihlášení,​ zobrazit editor node-redu sprázdným pracovním prostorem. Případně bez přihlášení,​ pokud jste zabezpečení nepotřebovali. ​ Takto by se vám měl po přihlášení,​ zobrazit editor node-redu sprázdným pracovním prostorem. Případně bez přihlášení,​ pokud jste zabezpečení nepotřebovali. ​
  
 Nejprve bude potřeba vytvořit ve sloupci vpravo layout dashboardu. Vytvoříte si vlastní uzel, kde vyplníte Name a pod ním skupinu. Nejprve bude potřeba vytvořit ve sloupci vpravo layout dashboardu. Vytvoříte si vlastní uzel, kde vyplníte Name a pod ním skupinu.
-Podle toho jak budete přidávat různé grafické prvky, tak bude pak možno na tomto místě měnit pořadí. V tabu Site si lze nastavit rozměry základní dlaždice. V mém případě jsem nastavil 64x64 pro 1x1+Podle toho jak budete přidávat různé grafické prvky, tak bude pak možno na tomto místě měnit pořadí. V tabu Site si lze nastavit rozměry základní dlaždice ​widgetu. V mém případě jsem nastavil 64x64 pro 1x1
 + 
 +Pro každou změnu v node-red editou, u které chcete, aby se projevila, je potřeba kliknout na tlačítko "​Deploy"​
  
 Nyní k popisu uzlů, které jsem použil. Rozdělil jsem si to vizuálně na 3 svislé části. ​ Nyní k popisu uzlů, které jsem použil. Rozdělil jsem si to vizuálně na 3 svislé části. ​
  
 === První část === === První část ===
-První jsou vstupy AkkaMonitor/​napeti,​ wifiTimeMilis,​ pubTime. Tyto vstupy beru jako mqtt subscriber ze serveru, který je jako local MQTT broker. Do názvu jsem dal IP adresu serveru a standardní port 1883. Topic AkkaMonitor/​napeti,​ který odpovídá posílanému topicu v kódu programu. Pozor na lomítka. Pokud napíšeš /​Akkamonitor/​napeti,​ tak se jedná o jiný topic.+První jsou vstupy AkkaMonitor/​napeti,​ wifiTimeMilis,​ pubTime. Tyto vstupy beru jako mqtt subscriber ze serveru, který je jako local MQTT broker. Do názvu jsem dal IP adresu serveru a standardní port 1883. Topic AkkaMonitor/​napeti,​ který odpovídá posílanému topicu v kódu programu. Pozor na lomítka. Pokud napíšete /​Akkamonitor/​napeti,​ tak se jedná o jiný topic. 
 + 
 +{{:​project:​node-red_mqtt_sub.jpg?​400|}}
  
 === Druhá část === === Druhá část ===
Line 304: Line 311:
  
 === Třetí část === === Třetí část ===
-Výstupy do grafických prvků. "​VU"​ metry, grafy a odeslání informací na mail. V defaultním ​nastavneí ​to pošle jako předmět emailu topic a jako obsah emailu hodnotu napětí.+Výstupy do grafických prvků. "​VU"​ metry, grafy a odeslání informací na mail. V defaultním ​nastavení ​to pošle jako předmět emailu topic a jako obsah emailu hodnotu napětí. 
 + 
 +===== Výsledek na dashboardu ===== 
 +Takto to vypadá funkční ve finále  
 +{{ :​project:​akka_gui01.jpg?​400 |}}
  
 ===== Instalace zařízení ===== ===== Instalace zařízení =====
 +Instalace byla poměrně úsměvná. Zjistil jsem že deska není dřevěná ale cca 4-5mm plast, do kterého závit nevyříznu,​ jelikož závit potřebuje ještě výběh pro vrchol vrtáku i závitníku :) Posloužila však hliníková pásovina, na které jsou upevněná kolečka. Kabely jsou připájeny přímo na piny baterie pro fastony. Monitoruje se jen jedna baterie, jelikož se nabíjí v sérii. Pro jistotu jsem měřil i to zda nedochází k napěťovým špičkám při spuštění serv, ale zjevně je to obsloužené a nedochází k nim.
  
 +A teď už jen pár fotek:
  
 +{{:​project:​esp8266_ad0.jpg?​400|}}{{:​project:​zavitnik01.jpg?​400|}}{{:​project:​zavitnik02.jpg?​400|}}{{:​project:​akka.jpg?​400|}}
 ===== Reference ===== ===== Reference =====
 http://​mqtt.org/​ http://​mqtt.org/​
  • project/esp8266_adc_grafana.txt
  • Last modified: 2019/07/10 15:16
  • by cyberian